KulturCenter Skive er gået live med Business Central

Fra C5 til Business Central

30. januar 2025

Sidste torsdag kunne vi servere ’Go-Live’-kage hos KulturCenter Skive (tidl. KulturCenter Skive).

Et nyt setup med Business Central og en ‘Document Capture’-løsning vil fremover gøre det langt lettere for medarbejderne i Skives aktive kulturhus at få samlet data fra centerets mange funktioner, få optimeret godkendelsesflows og i det hele taget komme helt op på det digitale beat i den daglige faktura-, bank- og dokumenthåndtering.

KulturCenter Skive kan med egen biograf, spillested, teatersal, badeland og træningscenter tilbyde byens borgere en sand kakofoni af aktiviteter og faciliteter – året rundt.

Centret fungerer herudover også som et populært sted for møder, konferencer og kursusaktiviteter. Så der er nok at se til 😉

Tusind tak til Hanne Møller Nielsen og til alle I andre skønne mennesker hos KC Skive. Vi glæder os meget til det videre samarbejde og til at se jer ’shine’ med det nye setup.

Bon appétit! 🍰

Profilbillede af Pernille Nielsen

Denne nyhed er skrevet af

Pernille Nielsen

Andre spændende nyheder

Hvad virksomheder glemmer at spørge om, når de vælger ERP‑partner

10. april 2026

Hvad virksomheder glemmer at spørge om, når de vælger ERP‑partner

Mange virksomheder tror, at de stiller de rigtige spørgsmål, når de skal vælge en ERP-partner.  Men sandheden er: det gør de ikke.  De stiller de spørgsmål, partneren gerne vil have, at de stiller. 

Læs hele nyheden
Digitalisering uden kode: hvorfor Power Platform er en gamechanger for SMV’er 

23. marts 2026

Digitalisering uden kode: hvorfor Power Platform er en gamechanger for SMV’er 

De fleste SMV’er drømmer om digitalisering. De færreste får det gjort. Ikke fordi de ikke vil – men fordi hverdagen drukner i Excel-ark, e-mails, manuelle arbejdsgange og “vi mangler en udvikler”-problemer.

Læs hele nyheden
Du spilder tid og penge, hvis din webshop ikke er integreret med Business Central

18. marts 2026

Du spilder tid og penge, hvis din webshop ikke er integreret med Business Central

Hvis din virksomhed har en webshop, så er det optimalt at du får mest ud af webshoppen. Dette skaber værdi for din virksomhed, men nok mere vigtigt dine kunder.   I dag er der mange virksomheder, som ikke har integreret deres webshop med deres ERP-system. 

Læs hele nyheden