14. januar 2025
I går var der Go-Live og kage hos det midtjyske forsyningsselskab MES a.m.b.a , da vi – bogstaveligt talt – satte strøm til virksomhedens nye Business Central-løsning.
Stigende behov for at binde nøglefunktioner og -processer sammen fik i løbet af 2024 MES til at kontakte os. Sammen har vi nu skabt en løsning, der kan favne det hele, og som sikrer, at MES også lever op til de nye lovkrav til digitalisering.
Fremover kan de gode folk hos MES – udover deres nye cloud-baserede ERP-system – også udnytte fordelene i produkter fra både Continia Software og FORNAV samt fra ERPgruppens eget modul, NEMhandel 365, og meget, meget mere.
Tusind tak til MES’ Lui Mølleskov og Dan Kristensen. Det har været en stor fornøjelse at arbejde sammen med jer. Vi glæder os i den grad til at følge jer fremover.
Denne nyhed er skrevet af
Diana Vestergaard Gautier
15. juni 2026
ERP-systemer virker ofte på overfladen, men små workarounds og manuelle processer kan være tegn på, at setup’et ikke længere passer til forretningen. Her ser vi på, hvornår det er tid til at gentænke ERP.
Læs hele nyheden
8. juni 2026
Copilot kan gøre det lettere at forstå, opsummere og formidle information fra Business Central. Men hvor skaber AI faktisk værdi, og hvor bør man være forsigtig?
Læs hele nyheden
2. juni 2026
En guide til, hvornår standard Business Central er nok, og hvornår tilpasninger skaber reel forretningsværdi – med fokus på risiko, drift og langsigtede konsekvenser.
Læs hele nyheden